Mýty vs. fakty: Antivírusy pre mobilné telefóny

Aktivujte si e-mailové notifikácie na nové články. Keď si to rozmyslíte, odhlásite sa jedným klikom na odkaz, ktorý nájdete v každom našom e-maily.

Antivírusové programy chránia naše počítače pred vírusmi, počítačovými červami, malware a pod. Ako je to s ich použitím v mobilných telefónoch? Používať alebo nepožívať?

Antivírusový program je pre počítače (so systémom MS Windows) takmer nevyhnutnosť. Je to jeden zo základných prvkov bezpečnosti. Na mobiloch je však situácia celkom iná. Zjednodušene sa dá zhrnúť takto:

  1. Inštalujete často rôzne aplikácie (alebo hry), ktoré poriadne nepoznáte a chcete ich len vyskúšať? Máte v telefóne aplikácie, ktoré ste nainštalovali dávnejšie a dnes už ani neviete na čo slúžia? Potom antivírus určite áno.
  2. Používate telefón na komunikáciu dôverných informácií, na ktorých vám naozaj záleží a chcete to robiť zodpovedne? V tom prípade antivírus skôr nie.
  3. Používate iPhone alebo iPad? Pre vás žiadny antivírus nie je k dispozícií – takže nie.
Pripravujeme článok:
Prečo pre iOS nie je žiadny antivírus

Druhý bod môže na prvé prečítanie vyznieť paradoxne, ale v ďalšom texte si vysvetlíme prečo sú dôležitejšie úplne iné veci. 

Ako sa vírus dostane do mobilného telefónu

Najčastejšou formou vírusov v mobilných telefónoch je malware. Ide o aplikáciu so škodlivým kódom, ktorá dokáže potencionálne získať prístup do celého telefónu a ukradnúť z neho množstvo informácií. 

Aplikáciu so škodlivým kódom si môžete nainštalovať nevedomky priamo z obchodu Google Play. Google sa samozrejme proti infikovaným aplikáciám snaží bojovať a svoje nástroje na ich odhaľovanie neustále zdokonaľuje. Situáciu však zatiaľ nemá plne pod kontrolou a prípady, kedy si užívatelia infikovali telefón aplikáciou stiahnutou z Google Play sa stále objavujú.

Ešte väčšie riziko hrozí pri používaní aplikácií nainštalovaných z iných zdrojov ako je oficiálny obchod Google Play. Napríklad, keď aplikáciu so škodlivým kódom stiahnete z internetu alebo vám príde e-mailom ako súčasť phishingového útoku. Príliš veľká otvorenosť systému Android je v tom prípade určite nevýhodou. 

Situácia, ale nie je taká kritická ako to môže vyzerať. Máte v telefóne informácie, ktoré sú pre vás naozaj dôležité a potrebujete ich zabezpečiť? V tom prípade sa k svojmu telefónu podľa toho aj správajte. Aplikácie inštalujte iba z dôveryhodných zdrojov (ako napr. oficiálny obchod Google Play) a hlavne sa vyhnite inštalovaniu zbytočných aplikácií, ktoré nevyhnutne nepotrebujete. 

Ako chrániť telefón pred škodlivou aplikáciou sme písali v článku:
Ako zabezpečiť mobilný telefón

Infikované aplikácie do Google Play umiestňujú hackeri pod rôznymi falošnými identitami, často aj pod názvami falošných spoločností. Všetky nevyhnutné aplikácie, ktoré potrebujete k svojej práci si viete jednoducho vybrať od overených výrobcov. Pri inštalovaní aplikácie je vhodné si skontrolovať, kto je jej výrobcom, koľko má inštalácií, prípadne aj recenzie od iných užívateľov. 

Pozor na hry

Úplne samostatnou kategóriou sú hry. Aj tu existujú známe hry od známych výrobcov. Podľa dostupných štatistík však hry predstavujú najväčšiu hrozbu ako infikovať telefón. Hry sa šíria pomerne rýchlo a existuje množstvo prípadov, keď hra s viac ako miliónom inštalácií obsahovala škodlivý kód. 

Bezpečnosť vs. zábava

V obchode Google Play sa nachádza vyše 2 miliónov aplikácií. Koľko z nich skutočne potrebujete? Keď do telefónu nainštalujete iba aplikácie, ktoré naozaj potrebujete, a o ktorých si pred tým získate potrebné informácie, nehrozí vám takmer žiadne riziko, že sa váš telefón infikuje aplikáciou so škodlivým kódom. Ušetrené peniaze za antivírusovú ochranu radšej investujte do aplikácií od dôveryhodných výrobcov, ktoré vám poskytnú pridanú hodnotu pre vaše podnikanie.

Investícia do antivírusového programy sa oplatí v prípade, keď je telefón súčasťou vašej zábavy alebo zábavy vašich detí. V tom prípade však telefón nepoužívajte zároveň ako prostriedok pre bezpečnú komunikáciu alebo pre ukladanie dôverných informácií.

Antivírus ako súčasť balíka pre internetovú bezpečnosť

Z uvedených informácií vyplýva, že samotná antivírusová ochrana nemá v prostredí mobilných telefónov veľké uplatnenie. Výrobcovia to zrejme oficiálne nepriznajú, ale sami to potvrdzujú svojimi produktami. Všetci známi výrobcovia ponúkajú antivírus ako súčasť balíka s mnohými ďalšími bezpečnostnými funkciami. 

Tými ďalšími bezpečnostnými funkciami sú väčšinou tieto:

  • Ochrana proti phishingovým útokom.
  • Ochrana pri krádeží telefónu – najčastejšie zablokovanie telefónu pri podozrivom správaní, odoslanie polohy telefónu, možnosť zmazania údajov na diaľku a podobne.
  • Zámok aplikácií, ktorý pri otváraní vybraných aplikácií vyžaduje zadať PIN kód.
  • Prípadne ďalšie nástroje ako rodičovská kontrola, správca hesiel, VPN a ďalšie.

Mnohé z týchto funkcionalít budú účinné len ak vám telefón ukradne zlodej amatér, ktorý ho ponechá pripojený k sieti. Akonáhle telefón stratí pripojenie do siete, žiadna z týchto funkcionalít nie je funkčná a telefón sa stáva nevystopovateľný. A k tomu stačí telefón prepnúť do leteckého režimu alebo ho vložiť do puzdra, ktoré neprepustí rádiové frekvencie.

Použitie výrazu antivírus v názve týchto produktov je hlavne marketingovým nástrojom ako prilákať pozornosť užívateľov na produkt, na ktorý sú už zvyknutí zo svojich počítačov. Pri výbere vhodného „antivírusového“ programu je preto vhodné porovnať ponuky rôznych produktov a zvážiť, ktoré z ponúkaných funkcionalít sú pre vás užitočné.

Rozdiely medzi platenými a antivírusmi zadarmo

Keď sa už rozhodnete pre použitie antivírusového programu vo vašom telefóne, dobre zvážte pre ktorý sa rozhodnete. V nedávnom teste bolo vybraných 250 programov a iba 50 z nich malo úspešnosť aspoň 90%. Naopak až 138 z nich malo úspešnosť menšiu ako 30%. Antivírus si nevyberte len preto, že je zadarmo. Nie je nič horšie ako falošný pocit bezpečnosti.

Obrázok: Gerd Altmann/Pixabay.com

Site Footer

Prihlásiť odber nových článkov

Páčia sa vám naše články?
Prihláste sa a nové články vám pošleme e-mailom.