Na Slovensku budú ľudia nakazení koronavírusom sledovaní prostredníctvom mobilných telefónov. V Česku sa plánuje systém inteligentnej karantény. Mobilné technológie sa v boji s epidémiou používajú aj v iných krajinách. Prečítajte si ako fungujú a aké sú ďalšie možnosti ich využitia.
Vláda na Slovensku ohlásila, že plánuje ľudí nakazených ochorením COVID-19 sledovať prostredníctvom mobilných telefónov. Konkrétne ako a kde sa pohybovali počas niekoľkých predchádzajúcich dní. Algoritmus na základe toho vytipuje ďalších ľudí, ktorý mali podobné zvyklosti ako nakazený a teda, že s ním mohli prísť do kontaktu. Následne ich môžu vyzvať, aby sa prišli dať otestovať.
V Česku sa plánuje systém inteligentnej karantény. Bude fungovať na základe súhlasu nakazeného so sledovaním. Následne na základe dát z mobilov a realizovaných platieb kartou umožní zmapovať pohyb nakazenej osoby za posledných 5 dní. To umožní osloviť rizikové osoby. Zároveň bude systém použitý na sledovanie dodržiavania domácej karantény.
Mobilné technológie na zastavenie šírenia koronavírusu sa používajú aj v iných krajinách. Prečítajte si ako fungujú a aké sú ďalšie možnosti ich využitia.
Vstup a voľný pohyb len po overení QR kódu
V Číne sa už niekoľko rokov postupne zavádza systém sociálneho kreditu obyvateľov a firiem. Systém má poskytovať odmeny alebo tresty občanom na základe ich ekonomického a osobného správania. Okrem toho je v uliciach čínskych veľkomiest nainštalovaných množstvo priemyselných kamier so systémom automatického rozpoznávania tvárí, ktorý sleduje pohyb obyvateľov takmer na každom kroku. V tomto prostredí preto nebol problém zaviesť systém, ktorý od ľudí vyžaduje uviesť informácie o ich nedávnom cestovaní a kontakte s inými osobami. Tieto údaje sú následne porovnané s údajmi z vládnych systémov a na ich základe je človeku pridelený farebný QR kód.
Zelený kód umožňuje ľudom pohyb bez obmedzení, žltý kód znamená 7-dňovú a červený 14-dňovú povinnú karanténu. Navyše sa tieto QR kódy overujú v rámci kontrolných check-pointov, ktoré boli umiestnené pri vstupoch do verejných budov, nákupných centier, staníc verejnej dopravy a všade tam, kde hrozí vysoké riziko šírenia vírusu.
QR kódy sú dostupné v aplikáciách WeChat (1,15 miliardy používateľov) a Alipay (870 miliónov používateľov), bez ktorých sa v Číne takmer nedá existovať, a preto ich plošné zavedenie bolo pomerne jednoduché. Podľa vyjadrení, tieto spoločnosti len poskytujú svoju platformu, ale za prideľovanie QR kódov zodpovedajú jednotlivé provincie.
Kontrolovanie dodržiavania domácej karanténny
V Hongkongu sa rozhodli zaviesť systém, ktorý by kontroloval dodržiavanie domácej karantény prostredníctvom elektronického náramku.
Každý obyvateľ, ktorý sa vráti do Hongkongu, dostane už na letisku elektronický náramok na ruku a je požiadaný, aby si aktivoval vo svojom mobile aplikáciu StayHomeSafe. Následne si náramok nakalibruje pohybom vo svojom dome.
Tento systém nesleduje používateľov prostredníctvom GPS lokalizácie, ale využíva technológiu geo-fencing. Pohybom po dome algoritmus zaznamenáva dostupné signály z rôznych zdrojov ako je domáca Wi-Fi, ale aj Wi-Fi susedov, bluetooth zariadenia a signály mobilných sieti. Tým si aplikácia vytvorí virtuálne hranice vášho domova. Ak potom niekto poruší karanténu tým, že sa vzdiali zo svojho domu, aplikácia automaticky upozorní príslušné orgány.
Kombinácia náramku (wearable technology) a mobilného telefónu je oveľa efektívnejšia ako len sledovanie polohy mobilného telefónu, ktoré nejakým spôsobom využívajú viaceré krajiny. Používateľ nemôže odísť z domu len tak bez telefónu, aby to systém nedokázal rozpoznať.
Preto v krajinách ako Taiwan a Singapúr kombinujú sledovanie mobilných telefónov prostredníctvom údajov od mobilných operátorov s overovaním, ktoré vykonávajú príslušné orgány. Niekoľko ľudí na Taiwane popísalo situácie, ako ich prišla skontrolovať polícia, keď sa im vybil mobilný telefón. Iný prípad sa stal človeku, ktorý sa počas karantény potreboval presunúť do iného bytu. Upovedomil pred tým miestnu políciu, ktorá mu dala súhlas. Počas presunu však dostal SMS správu, ktorá ho upozornila, že sa príliš vzdialil zo svojho domu a bude mu udelená pokuta, ak sa okamžite nevráti. Situácia sa samozrejme vysvetlila, ale aj tento prípad ukazuje ako štát môže kontrolovať svojich občanov.
Podobný systém sa používa aj v Singapure. Ľudia v karanténe môžu počas dňa dostať správu, ktorá ich vyzve, aby prostredníctvom mobilného telefónu odoslali svoju okamžitú polohu. Úrady ich môžu kontaktovať aj telefonicky a môžu byť vyzvaní, aby odoslali aktuálne selfie fotografie spolu s prostredím, v ktorom sa nachádzajú.
Aplikácie, ktoré vás notifikujú pri kontakte s nakazeným človekom
Ako ďalší príklad môžeme uviesť aplikácie, ktoré vás notifikujú pri kontakte z nakazeným človekom. Takéto aplikácie vznikli vo viacerých krajinách. Fungujú tak, že používateľ sa do aplikácie zaregistruje väčšinou ešte pred tým ako ide na testy. Po pozitívnom diagnostikovaní ochorenia je používateľ anonymne označený a ostatní používatelia, s ktorými za posledných niekoľko dní prišiel do kontaktu, sú automaticky notifikovaní.
Tieto aplikácie sa zatiaľ príliš neosvedčili, a to najmä z dvoch hlavných dôvodov. Na to, aby mali ako takú účinnosť, muselo by ich požívať dostatočne vysoké percento populácie. A ďalším problémom je presnosť s akou dokáže byť mobilný telefón lokalizovaný. To závisí od spôsobu akým je lokalizácia realizovaná. V prípade ak sa na to využije štandardná lokalizácia ako ju poskytujú mobilné telefóny, tak je to v priemere približne 30 metrov. Notifikáciu tak môžete dostať, aj keď ste s infikovaným vôbec neboli v kontakte. Napríklad ste len prešli okolo jeho domu alebo ho prevážali okolo vás v sanitke a podobne.
Väčší úspech môžu mať aplikácie, ktoré lokalizáciu realizujú pomocou bluetooth. V tomto prípade nie je potrebné zbieranie žiadnych informácií. Aplikácia vás iba upozorní, vždy keď sa priblížite k infikovanej osobe na vzdialenosť menšej ako niekoľko metrov. Takúto aplikáciu s názvom TraceTogether poskytuje vláda v Singapure.
Boj s nákazou vs. ochrana súkromia
V ázijských krajinách a hlavne v Číne nie je používanie mobilných technológií na sledovanie obyvateľov žiadnou novinkou. V Európe sme na použitie týchto technológií o niečo citlivejší, ale v čase pandémie, pod „rúškom“ boja proti nákaze, sú ľudia ochotnejší prísť o časť svojho súkromia výmenou za väčší pocit bezpečia.
Ilustračný obrázok: Martin Sanchez/Unsplash.com